Zabezpieczenie mebli podczas przeprowadzki

Meble stwarzają często niemały problem podczas przeprowadzki. Znaczenie mają przede wszystkim ich gabaryty – są ciężkie i zajmują wiele miejsca. Dobre firmy transportowe są jednak bardzo dobrze przygotowane na takie wyzwania. Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących transportu mebli, jest ich odpowiednie zabezpieczenie.

Bez względu na to, czy meble mają dużą wartość czy nie, należy je bardzo dobrze zabezpieczyć, aby nie zniszczyły się w czasie transportu. Chociaż dobre firmy oferujące usługi transportowe i przeprowadzkowe oferują różnego rodzaju ubezpieczenia, to i tak zapobieganie jest najwłaściwszym działaniem. Niestety, aby prawidłowo zabezpieczyć meble, niektóre z nich muszą zostać rozkręcone.

Rozkręcanie mebli – czy na pewno potrzebne?

Rozkręcania wszystkich mebli powinniśmy unikać. Oczywiście, być może ich przewożenie stałoby się znacznie łatwiejsze, jednak na pewno nie jest to działanie korzystne dla samych mebli. Poprzez rozkręcenie i ponowne skręcenie mogą stać się mniej stabilne. Ponadto, rozkręcanie zajmuje wiele czasu i narażamy się na zgubienie w trakcie przeprowadzki niewielkich części, które są konieczne do ponownego skręcenia mebla. Jednak, zdarzają się meble, których bez rozkręcenia przewieźć się po prostu nie da. Mowa tu między innymi o meblach, które posiadają szklane elementy. To właśnie te elementy trzeba zabezpieczyć w odpowiedni sposób, aby nie zniszczyły się w trakcie przewozu. Innymi meblami, które wymagają rozkręcenia są np. szafy o dużych gabarytach. Oczywiście można próbować je przewieźć w całości, jednak może okazać się, że wniesienie ich do nowego mieszkania będzie niemożliwe – powodem może być zbyt mała winda lub zbyt wąska klatka schodowa. Jeżeli decydujemy się na rozkręcenie dużego mebla, należy bardzo dobrze zabezpieczyć wszystkie jego elementy. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmniejsze detale, a więc np. śrubki. Wszystkie rozkręcone elementy powinny zostać podpisane, tak, aby ich dopasowanie do konkretnego mebla przy ich składaniu nie stanowiło problemu.

Zabezpieczanie mebli

Uszkodzenia mebli podczas transportu mogą być nieodwracalne i na zawsze mogą już odmienić ich wygląd. Zabezpieczenie przed porysowaniem lub obiciem jest więc konieczne. Najlepiej do zabezpieczania mebli nadają się folie typu stretch. Przed zabezpieczeniem mebli folią, należy mebel opróżnić z zawartości. Jeżeli przewozimy zamykane szafki, warto zabezpieczyć ich drzwiczki. Jeżeli to możliwe powinniśmy zamknąć je na klucz, a jeśli nie ma takiej możliwości, warto połączyć je np. gumką, tak, aby się nie otwierały. W sytuacji, kiedy na jakimś meblu w szczególności nam zależy, możemy użyć środka do pielęgnacji drewna, aby zabezpieczyć je przed zarysowaniem – wiele dostępnych na rynku produktów do pielęgnacji drewna może znać się znakomitą warstwą ochronną. W celu zabezpieczenia kantów przed otarciami i wgnieceniami można dodatkowo obłożyć je tekturą lub folią bąbelkową. Świetnie sprawdza się w tym celu również styropian. Często to właśnie z tych materiałów wykonywane są kątowniki i narożniki – wykorzystuje się je jednak najczęściej tylko wtedy, gdy przewożone są meble podatne na uszkodzenia i wielkogabarytowe. Po tych czynnościach należy owinąć cały mebel folią.

Odpowiednio zabezpieczony mebel nie powinien uszkodzić się w czasie transportu. Jeżeli zależy Ci na meblach, jeżeli posiadasz meble zabytkowe lub drogie, albo po prostu masz do nich sentyment, koniecznie zadbaj o odpowiednie ich zabezpieczenie. Możesz zrobić to samemu, albo znaleźć firmę przeprowadzkową, która działa w sposób kompleksowy i oprócz przewozu zapewnia również profesjonalne pakowanie.

W skrócie:

  1. Uzgodnij szczegóły z firmą transportową i zapytaj, czy zajmie się ona pakowaniem mebli.

  2. Sprawdź, czy większe meble zmieszczą się na klatce schodowej i w windzie.

  3. Jeżeli meble są zbyt duże rozkręć je uważając, aby nie zgubić poszczególnych elementów (zapakuj i je opisz).

  4. Zgromadź odpowiednie materiały zabezpieczające: tekturę, styropian i folie. Mogą być potrzebne również nożyczki oraz taśma klejąca.

  5. Przed zabezpieczeniem mebli przygotuj je odpowiednio; opróżnij, zamknij szuflady i zabezpiecz dodatkowo środkami ochronnymi.

  6. Sprawdź, czy firma przeprowadzkowa oferuje ubezpieczenia obejmujące zniszczenia w trakcie transportu.

Przeprowadzka dla wielu to zadanie trudne, wymagające zorganizowania i odpowiedniego przygotowania. Bardzo ważne jest to, aby ją dobrze zaplanować i znaleźć firmę, która posiada odpowiednie doświadczenie.