Wybór dobrej firmy transportowej

Firma transportowa, którą wynajmujemy do przewozu naszych ruchomości, np. podczas przeprowadzki, bierze za nie dużą odpowiedzialność. Powierzone jej przedmioty i bagaże powinny zostać dowiezione na miejsce w nienaruszonym stanie. Doskonale wiemy jednak, że nie zawsze tak się dzieje. Często wina nie leży po stronie firmy przeprowadzkowej czy jej pracowników, ale zdarzają się sytuacje, w których to właśnie niedopatrzenia oraz nierzetelność wynajętej firmy są źródłem kłopotów. Warto zatem poświęcić kilka chwil na znalezienie fachowców.

Jakiej firmy szukać?

Firm oferujących usługi transportowe jest sporo. W każdym mieście znajdzie się przynajmniej kilka firm, w których ofercie znajduje się bogata lista usług. Nie wszystkie jednak firmy wykonują swoją pracę w sposób profesjonalny. Jak zatem znaleźć firmę, której można zaufać, powierzając jej niekiedy dorobek całego dotychczasowego życia? Jakiej firmy szukać?

Sprawdzonej, a więc działającej na rynku od lat. Firma, która działa na rynku przynajmniej od kilku lat, ma wypracowane pewne mechanizmy działania i bezawaryjnie działającą strukturę. Firmy takie posiadają sprawdzone metody i zasady, które się nie zmieniają – są jasne i klarowne, a pracownicy charakteryzują się doskonałą znajomością tej branży i znają wymagania swoich klientów. Warto zatem sprawdzić, jak długo istnieje firma. W jaki sposób? Takie informacje znajdują się najczęściej na stronie internetowej firmy przewozowej. Jeżeli ich nie znajdziesz, możesz sprawdzić firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Oczywiście nie musisz firmy przewozowej „sprawdzać” – wystarczy, że zapytasz pracownika firmy, np. podczas rozmowy telefonicznej i na pewno dostaniesz odpowiedź na wszystkie pytania.

Kompleksowej. O kompleksowości działań mówi się dziś bardzo dużo i wiele firm się nią chwali. Dlaczego kompleksowość działań jest ważna jeśli chodzi o firmy przeprowadzkowe i transportowe, a także co tak naprawdę kryje się za znaczeniem tego słowa? Kompleksowość w tej branży to nic innego, jak profesjonalne podejście do problemu, przed którym staje klient. Co dla klienta może być kłopotliwe? Oczywiście samo pakowanie, przenoszenie i transportowanie, ale również rozpakowywania, a niekiedy przechowywanie. Szanująca się firma transportowa może zapewnić to wszystko – od pomocy w dostarczeniu odpowiednich produktów do pakowania, aż po pomoc w wypakowaniu transportowanych ruchomości. Kompleksowość to również oferta skierowana do różnych klientów; zarówno tych indywidualnych, którzy przenoszą się z mieszkania do mieszkania, czy z mieszkania do domu, ale również do firm, które chcą przetransportować bardzo ważne dokumenty oraz kosztowny sprzęt biurowy.

Dysponującej odpowiednią flotą i narzędziami. Punkt ten na pewno łączy się z poprzednimi dwoma. Potrzeba bowiem czasu, aby dobrze poznać rynek i wyposażyć firmę transportową w urządzenia i flotę, która będzie wydajna i ciesząca się zainteresowaniem ze strony klientów. Niektóre z firm wyposażone są w dobrze przygotowane samochody różnej wielkości; od niewielkich aut oferujących szybki przewóz niewielkich bagaży (taxi bagażowe), po samochody o znacznie większych gabarytach, przewożących ruchomości o znacznej wielkości i na duże odległości (przeprowadzki międzynarodowe). Odpowiedzialna i dbająca o swoich klientów firma wyposażona jest również w specjalne wózki wspomagające transport, a także wszelkie materiały zabezpieczające. Oczywiście nie zawsze są one w cenie usługi, jednak dobra firma powinna nimi dysponować.

Oferującej rozsądną cenę. Cena zawsze jest ważna dla klienta. Często porównujemy wyłącznie proponowane ceny za konkretną usługę i wybieramy najtańszą firmę transportową (przeprowadzkową). Jednak, czy zawsze warto opierać się wyłącznie na cenie? Oczywiście nie! Cena jest tylko jednym z elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Często zdarza się, że usługa najtańsza nie będzie zawierała żadnych usług dodatkowych. Jakich? Brak pomocy podczas przenoszenia ruchomości i bagaży czy też brak odpowiednich narzędzi. Oczywiście usługi dodatkowe nie zawsze są nam potrzebne – jeśli tak jest w Twoim przypadku, to nie ma sensu, abyś przepłacał. Jednak, jeżeli oczekujesz kompleksowej pomocy ze strony firmy transportowej, powinieneś rozważyć wybór droższej opcji. Naturalnie, nie warto popadać ze skrajności w skrajność – wcale nie trzeba przepłacać, aby znaleźć firmę profesjonalną. Porównuj ceny i dostępne za nie usługi – cena powinna być rozsądna!

Jeśli już zdecydujemy się na konkretną ofertę, to jednym z pierwszych pytań, które powinniśmy zadać, to czy wybrana przez nas firma dysponuje ubezpieczeniem OC na wypadek uszkodzenia naszego mienia. Ubezpieczenie zawsze jest istotną kwestią, jednak nabiera szczególnego charakteru w sytuacji, kiedy transport obejmuje ruchomości dla nas ważne i kosztowne, być może nawet dobytek całego życia. Nie zaszkodzi również sprawdzić, jakie opinie pojawiają się w internecie na temat firmy przewozowej.