Transport obrazów, luster i szkła – jak zadbać o przedmioty wrażliwe?

Pakowanie przed przeprowadzką nie należy do zadań najłatwiejszych. Bardzo ważne jest to, aby pakowanie nie odbywało się w sposób chaotyczny. Powinno się zadbać o odpowiednie pogrupowanie przedmiotów, tak, aby późniejsze rozpakowywanie kartonów nie było zanadto kłopotliwe. Największy problem pojawia się z pakowaniem przedmiotów wrażliwych, a wiec przedmiotów ze szkła, luster oraz cennych obrazów. Poniżej przedstawimy kilka rad, w jaki sposób radzić sobie z ich pakowaniem, aby podczas transportu były bezpieczne.

Kosztowne obrazy

Obrazy są przedmiotami trudnymi do przewożenia. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby wszystkie wrażliwe i ważne dla nas produkty specjalnie oznaczyć, tak aby pracownicy taxi-bagaż wiedzieli, że mają do czynienia z towarem szczególnie istotnym. Obraz powinniśmy najpierw owinąć folią – strechem. Jeżeli posiadamy więcej obrazów, składamy je licami do siebie. Dodatkowo, kiedy włożymy je do kartonów, koniecznie należy dodatkowo zabezpieczyć tył obrazu, z jednej i z drugiej strony przy pomocy sztywnego kawałka kartonu. W ten sposób dodatkowo ochronimy płótno. Podczas przewozu, obraz powinien stać pionowo, powinien być oparty o płaska powierzchnię. Należy go również dodatkowo przymocować, np. szelkami.

Transport luster

Lustra są szczególnym elementem podczas przeprowadzki. Niektóre z nich są zabytkowe, inny mają designerski charakter. Niestety, podczas przeprowadzki wystarcza czasem tylko kilka sekund i piękne lustro, które być może było w naszej rodzinie od wielu lat, ulega uszkodzeniu, co oczywiście jest ogromna startą. Czasem równie ważne są ramy luster – często zabytkowe. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie ich i przygotowanie do transportu. Jak zabezpieczyć lustra? Jedną z metod jest naklejenie na nich szeroka taśmą klejącą dużego X. Oczywiście nie uchroni to lustra przed rozbiciem w czasie uderzenia, jednak na pewno pomoże ustabilizować lustro w ramie podczas różnego rodzaju wstrząsów. Dodatkowo, lustro można zabezpieczyć sztywnymi kartonami z obydwu stron, a następnie okleić je folią – bąbelkową oraz folą typu strech. Z całą pewnością należy powiadomić pracowników firmy transportowej lub przeprowadzkowej, z jakim produktem mają do czynienia. Warto również zaznaczyć to poprzez naklejenie specjalnej kartki z napisem: UWAGA! LUSTRO lub UWAGA! PRZEDMIOT DELIKATNY. Pracownicy firm transportowych dołożą wtedy wielkiej staranności, aby takie produkty nie uległy zniszczeniu. Jeżeli ramy lustra są dla nas wartościowe, warto je dodatkowo zabezpieczyć, np. poprzez obłożenie ich materiałem, a dopiero następnie wykorzystać folię do pakowania.

Szklane elementy

Jeżeli meble posiadają szklane elementy, np. półki, nie możemy ich pozostawić na swoim miejscu. Wszystkie szklane elementy, które mogą się z łatwością rozbić podczas przewożenia, należy usunąć z mebli. Półeczki szklane należy zabezpieczyć kawałkami kartonów, materiałem oraz folią. Powinny być zawsze przewożone w odosobnieniu od mebla.

Szklane przedmioty: kieliszki, wazony, szklanki: talerze

Jeżeli posiadamy dużo wysokich szklanek, kieliszki, wazony oraz kufle, warto zorganizować specjalne kartony po alkoholu (np. po winie). W tym celu można udać się do sklepu i poprosić obsługę o udostępnienie takich pudeł. Idealnie nadają się one do przewożenia wyższych, szklanych produktów. Aby dodatkowo je zabezpieczyć, wolne przestrzenie można wypełnić miękkimi produktami, np. ściereczkami.

Jeżeli chodzi o szklanki i kubki, dobrze jest owinąć je w papier. Często wykorzystuje się do tego celu gazety. Niestety, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ czasem farba drukarska brudzi naczynia. Znacznie lepszym pomysłem jest wykorzystanie do pakowania torebek papierowych – bez nadruków.

Pakując talerze, również należy dochować należytej staranności. Można obłożyć każdy talerz z osobna papierem, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest włożenie pomiędzy talerze – talerzy papierowych. Doskonale amortyzują one wszelkie wstrząsy. Następnie talerze wkładamy do karton, który dodatkowo zabezpieczamy wkładając w wolne przestrzenie świerczki lub ręczniki. Trzeba pamiętać, aby nie pąkować do jednego kartonu zbyt wielu ciężkich rzeczy.

Bardzo problemowe podczas przewozu okazują się żyrandole. Często są duże i delikatne. Dodatkowo, charakteryzują się nieregularnymi kształtami. Jak o nie zadbać? Powinno się zabezpieczyć je papierem pakowym oraz ręcznikami, a następnie włożyć go do kartonu.

Jeżeli zdamy się na usługi dobrej firmy transportowej, np. taxi-bagaż, wtedy nie musimy martwić się o materiały do pakowania. Firmy przeprowadzkowe bardzo często oferują kartony o różnych rozmiarach.