Przewóz kwiatów doniczkowych

Przeprowadzka niejednokrotnie przysparza wielu kłopotów, zwłaszcza kiedy przeprowadzamy się daleko, lub kiedy mamy naprawdę wiele mebli i sprzętów do przewiezienia. Bardzo problematyczne w transporcie okazują się rośliny domowe. I dziś właśnie kilka słów o przewozie kwiatów doniczkowych.

Wiele kwiatów nie lubi, kiedy ich miejsce się zmienia. Właśnie dlatego miłośnicy roślin doniczkowych mogą mieć niemały problem, obawiając się o swoje wypielęgnowane kwiaty. Jeżeli rośliny są małe, problem z ich transportem również nie jest wielki. Jeżeli jednak chcemy przetransportować rośliny większe, wtedy potrzebna jest bardzo dobra organizacja i odpowiednie zabezpieczenie, tak, aby w czasie transportu nie zostały uszkodzone ani liście, ani korzenie.

Kiedy kwiat jest niewielki…

Jeżeli roślina jest mała wystarczy opakować ją w sztywny papier i włożyć do kartonowego pudełka. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie zamykać kartonu! Bardzo ważne jest to, aby kwiat był stabilnie ułożony. Doniczkę możemy dodatkowo zabezpieczyć, wkładając pomiędzy nią a karton dodatkowy papier lub ręczniki, tak, aby doniczka nie przesuwała się w czasie transportu.

Rośliny o większych rozmiarach

Jeżeli roślina ma spore rozmiary, pakowanie i przewożenie staje się nieco trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Należy tu jednak zachować szczególną ostrożność. Rośliny te należy opakować w papier. Do zabezpieczenia donic warto użyć worków foliowych – dzięki temu zapobiegniemy ewentualnemu wysypywaniu się ziemi z donic w czasie przewozu. Najbardziej kłopotliwe są te rośliny, które są mocno rozgałęzione. Aby nie doszło do złamania gałązek, należy przywiązać je do głównego dnia lub lekko wszystkie ze sobą związać.

Przesadzanie roślin

Rośliny przed przeprowadzką można przesadzić i wiele osób właśnie tak robi. Często rośliny domowe posadzone są w pięknych donicach, które jednak mają pewne wady; są nieporęczne podczas przenoszenia i zazwyczaj wykonane są z ciężkich materiałów. Dlatego kwiaty powinny zostać przesadzone do donic plastikowych, które po pierwsze są bardzo lekkie, co znacznie ułatwi ich przeprowadzkę, a po drugie, nie musimy obawiać się o uszkodzenia i pęknięcia.

Ważne!

Nie powinno przesadzać się kwiatów kwitnących. Przesadzenie powinno odbyć się dopiero po ich przekwitnięciu!

Nie podlewamy, nie nawozimy i chronimy przed mrozem

Przed przeprowadzką kwiatów nie należy ich podlewać, ani też ich nawozić. Na to przyjdzie czas dopiero po transporcie, kiedy zaczną się klimatyzować w nowym otoczeniu. Zaleca się, aby podlać je po upłynięciu co najmniej jednej doby. Rośliny nie mogą również przemarznąć w czasie transportu. Powinniśmy więc zadbać o to, aby do samochodu, który będzie je przewoził, zostały przeniesione jako ostatnie lub jedne z ostatnich. Jeżeli natomiast chodzi o ich wnoszenie do nowego mieszkania, powinny być wniesione jako pierwsze. Zachowanie ostrożności w tym względzie zminimalizuje ryzyko, że rośliny przemarzną.

Podczas transportu…

W samochodzie rośliny układamy obok siebie. Jeżeli nie są one w plastikowych donicach, zabezpieczamy je w taki sposób, aby nie obijały się o siebie. Warto do tego celu wykorzystać folię bąbelkową. Jeżeli rośliny są bardzo wysokie, należy powiadomić o tym firmę, która ma zajmować się transportem. Niektóre rośliny o „niesfornych” gałęziach oraz liściach, mogą zostać dodatkowo przymocowane w samochodzie. W kontenerze, którym przewożone są kwiaty nie powinno być, ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno – jedno i drugie może negatywnie odbić się na roślinach.

Po przewiezieniu

Po przewiezieniu roślina powinna mieć czas na zaklimatyzowanie. Powinniśmy zadbać o to, aby znalazła się w podobnym pod względem nasłonecznienia i temperatury miejscu, jak poprzednio. Tę kwestie powinniśmy przemyśleć już wcześniej. Pamiętajmy, że rośliny nie lubią, kiedy często się je przenosi. Ile czasu potrzebuje roślina w nowym miejscu? Specjaliści twierdzą, że potrzeba około 2 tygodni, aby roślina mogła odżyć i poczuć się dobrze w nowym domu czy też mieszkaniu. W tym czasie należy zadbać o to, aby miała jak najbardziej zbliżone warunki klimatyczne do tych, do których jest przyzwyczajona. Podlewanie powinni nastąpić, jak to już zostało wspomniane, około doby po transporcie.