Przeprowadzka – dobry czas na inwentaryzację mienia

Przeprowadzka to doskonały czas na to, aby móc przejrzeć wszystkie swoje ruchomości domowe i zastanowić się nad koniecznością ich posiadania. Bardzo często gromadzimy wiele niepotrzebnych rzeczy przez lata, które tylko zajmują miejsce, a tak naprawdę ich nie potrzebujemy. Wykorzystaj zatem przeprowadzkę do segregacji swojego mienia!

Pośpiech to zły doradca

Pośpiech podczas przeprowadzki nie jest wskazany. Kiedy się spieszymy, narażamy się na ewentualność wybrania niekompetentnej firmy transportowej. To z kolei może prowadzić do uszkodzeń mienia podczas transportu oraz wyższych kosztów. Spokój i czas przydaje się również podczas pakowania – przemyślana powinna zostać kolejność, a także sposób, w jaki będziemy pakować nasze domowe czy też biurowe ruchomości. Podczas przeprowadzki bardzo istotne jest to, aby pudła były w odpowiedni sposób zapakowane – nie mogą być zbyt ciężkie, a jeśli będzie panował w nich chaos tematyczny, rozpakowanie w nowym miejscu będzie dla nas nie lada wyzwaniem. Ponadto, mając czas możemy spokojnie zastanowić się, czy wszystkie rzeczy są nam na pewno potrzebne; dotyczy to zarówno mebli, które nie są już w najlepszym stanie lub nie będą pasować do wystroju nowego wnętrza, nieużywanych sprzętów AGD, ubrań, dokumentów, które straciły ważność itd.…

Pomyśl o wydatkach – redukując oszczędzasz

Koszty związane z przeprowadzką zależne są od kilku czynników. Po pierwsze, cena transportu często zależy od odległości. Po drugie, cena związana jest oczywiście z usługami dodatkowymi, np. pakowaniem mienia, czy jego wnoszenia i wynoszenia. Po trzecie, cena zależy również od ilości przewożonych rzeczy. Na część tych kosztów nie mamy wpływu – nie jesteśmy w stanie np. sami poradzić sobie z wniesieniem mebli i nie zmienimy faktu, że przeprowadzka musi odbyć się do innego miasta. Mamy jednak wpływ na to, ile ruchomości będziemy przewozić. Oczywiście, nie chodzi o to, aby do maksimum ograniczyć ilość bagażu i pozbywać się przydatnych rzeczy. Jednak, czas przeprowadzki jest idealny do tego, aby trzeźwym okiem spojrzeć na gromadzone przez lata mienie. Mniej mienia to nie tylko niższe koszty przeprowadzki, ale to również sprawniejszy jej przebieg.

Nowe miejsce, nowy rozdział

Przeprowadzka jest często nowym początkiem. Przeprowadzamy się ze względu na nowy związek, czy nową pracę. Przeprowadzamy się do własnego mieszkania od rodziców, zaczynając w ten sposób życie na własną rękę. Przeprowadzka może otwierać zupełnie nowy etap – warto wejść w niego bez zbędnych rzeczy. Często zdarza się również tak, że do architektury nowego miejsca po prostu nie pasują używane do tej pory meble i sprzęty.

Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami?

Jeżeli przygotowania do przeprowadzki zaczniemy odpowiednio wcześnie, niektóre z rzeczy, np. meble można po prostu sprzedać. Jeżeli prezentują one dobry stan, na pewno znajdzie się ktoś, kto je odkupi. Meble warto wystawić na aukcjach internetowych. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Wszelkie ruchomości możesz również bezpłatnie oddać – taką informację możesz zamieścić na wielu stronach do tego przeznaczonych – z łatwością je znajdziesz. Istnieje także ewentualność oddania rzeczy organizacjom charytatywnym, które przekażą je do osób potrzebujących. Trzeba jednak pamiętać, że oddane sprzęty czy meble, powinny być sprawne i w dobrym stanie. Nieco inaczej jest z rzeczami popsutymi – oczywiście można wystawić je na aukcjach z informacją, że są one uszkodzone, jednak znalezienie nabywcy może być czasochłonne i trudne. Dlatego takie przedmioty lepiej wyrzucić – możemy skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które na co dzień zajmują się wywozem niepotrzebnych ruchomości.

Zdarza się jednak, że jesteśmy w posiadaniu rzeczy, które w nowym miejscu nie są nam potrzebne lub po prostu nie będziemy dysponować dużą ilością miejsca, ale mamy do nich sentyment. Mogą to być wielkogabarytowe pamiątki rodzinne, książki, zgromadzona przez lata kolekcja płyt, ale też np. kwiaty doniczkowe, które zajmują sporo miejsca. W takiej sytuacji, warto tego typu rzeczy sprezentować najbliższym przyjaciołom czy rodzinie lub poprosić ich o przechowanie takich przedmiotów. Być może znajdzie się dla nich miejsce w domu rodzinnym?

Jeżeli właściwie rozdysponujesz rzeczy, których naprawdę na co dzień nie używasz, przekonasz się, że pakowanie będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, a przeprowadzka tańsza i sprawniejsza.