Pakowanie – czy musi być takie trudne?

Bardzo często przeprowadzka oznacza dla nas coś dobrego. Przeprowadzamy się z rodziną do nowego, większego mieszkania lub domu, wyprowadzamy się od rodziców, zaczynając dorosłe życie, albo wyjeżdżamy do innego miasta, mając nadzieję na zrobienie dużej zawodowej kariery. Przeprowadzka zazwyczaj kojarzona jest z rozpoczęciem nowego etapu życia. Wiele osób, które mają w planach przeprowadzkę, nie mogą się jej doczekać. Problemem jednak pozostaje zawsze pakowanie. Damy Wam dziś zatem kilka cennych wskazówek dotyczących pakowania – mamy nadzieję, ze dzięki nim, będzie ono znacznie przyjemniejsze, ale przede wszystkim – bardziej efektywne.

Kartony – bez nich nie będzie łatwo

Podczas przeprowadzki kartony są niezbędne – to w nich najwygodniej przewozić rzeczy. Warto zacząć gromadzić je już wtedy, gdy tylko zaczniemy planować przeprowadzkę. Wiele dobrych wypożyczalni oferuje swoim klientom kartony, jednak nie zawsze jest to normą. Do kartonów powinniśmy pakować wszystko, co tylko się do nich zmieści. Trzeba jednak pamiętać o jednej zasadzie: pakujmy rzeczy z umiarem. Pudło nie może być zbyt ciężkie; po pierwsze będzie mogło się rozerwać, a po drugie, podnoszenie bardzo ciężkiego kartonu może być niebezpieczne i na pewno przedłuży czas wyprowadzki. Jeżeli zatem do kartonu pakujemy książki lub płyty, pamiętajmy, aby nie było ich tam zbyt wiele! Co więcej, warto zaopatrzyć się w kartony mniejsze – to prawda, ze pudeł będzie wtedy więcej, ale będą poręczniejsze podczas noszenia. Podczas pakowania koniecznie należy pogrupować przedmioty i pakować je zgodnie z planem. Po zapakowaniu kartonu i jego zaklejeniu, dobrze jest go dokładnie opisać. Być może podczas pakowania nie będzie Ci się chciało tego robić, jednak podczas rozpakowywania będziesz wdzięczny, że jednak to zrobiłeś…

Sprzęty elektroniczne i przedmioty delikatne

Niestety, zdarza się, że podczas przeprowadzki niektóre przedmioty, zwłaszcza te bardzo delikatne, ulegają zniszczeniu. Nie zawsze jest to wina firmy przeprowadzkowej. Pakując się, powinniśmy dodatkowo opisać karton, w którym znajdują się przedmioty wrażliwe, np. szkło, porcelana, czy np. sprzęt elektroniczny czy sprzęt AGD. Na pudle warto napisać: „UWAGA – RZECZY DELIKATNE” lub po prostu „DELIKATNE”. Wtedy każdy, zarówno Ty sam jak i osoby zajmujące się Twoją przeprowadzką będą wiedziały, że muszą zachować szczególną ostrożność.

Podczas pakowania takich przedmiotów, nie wystarczy po prostu umieścić ich w kartonie. Warto dodatkowo zabezpieczyć je dobrej jakości folia bąbelkową. Jeżeli sprzęt posiada jakiekolwiek ruchome części, które mogą wypaść lub wysunąć się podczas przeprowadzki, należy je wyjąć i osobno zabezpieczyć.

Meble i rośliny

Wiele osób szczególny kłopot podczas przeprowadzki posiada z roślinami. Bardzo często duże kwiaty i rośliny doniczkowe po prostu zostawiamy sąsiadom, znajomym czy rodzinie. Zdarza się jednak, że jesteśmy bardzo przywiązani do konkretnych roślin. Wtedy, najlepszym rozwiązaniem jest zapakować je do dużych i przestronnych kartonów, w których wykonane zostaną otwory. Oczywiście kartony należy dokładnie oznaczyć, aby firma przeprowadzkowa wiedziała, z czym ma do czynienia!

Jeżeli chodzi o meble, to najważniejsza zasada brzmi: opróżnij je ze wszystkich, najdrobniejszych nawet rzeczy. Ponadto, wszystkie szuflady powinny być zamoknięte na klucz. Jeśli nie da się tego zrobić, warto zakleić je taśmą klejącą. Szuflady podczas transportu mogą się wysuwać, a przez to mogą się obić – dlatego jest to tak ważne. Z mebli powinny zostać usunięte wszystkie szklane elementy, np. półki. Musza one być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli wykończenia mebli, np. sof są zdobione, warto je również bardzo dokładnie zabezpieczyć.

Kilka dodatkowych porad:

– nie oszczędzaj na folii i innych zabezpieczeniach;

– odgradzaj od siebie delikatne rzeczy, używając do tego np. ściereczek lub ręczników;

– nie marnuj wolnej przestrzeni – karton traktuj jak walizkę;

– układaj rzeczy zgodnie z zasadą: na dole ciężkie, u gór lżejsze;

– nie ściągaj ubrań z wieszaka – możesz zapakować je razem z nim – w ten sposób zaoszczędzić później wiele czasu;

– zrób porządki podczas pakowania i nie zabieraj ze sobą rzeczy, które Ci się już po prostu nigdy nie przydadzą.

Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób zapakować konkretne przedmioty lub nie wiesz, jakich materiałów do tego użyć, możesz poprosić o pomoc fachowców. Nasza firma Taxi-bagaż nie tylko profesjonalnie doradzi, ale również pomoże dobrać odpowiednie materiały zabezpieczające. Podczas przeprowadzki, koniecznie poinformuj pracowników firmy, co znajduje się w kartonach. Zrób to tym bardziej, jeżeli nie zdążyłeś ich odpowiednio oznaczyć.